Dane techniczne:
Wymiary: 150 x 160 x 300 mm,
System zasilania: bateria miejscowa
Wywołanie centrali: induktorowe.
Materiał: bakelit z napełniaczem tzw. skrawkowym o dużej wytrzymałości mechanicznej.
Skromny właściciel niewielkiego warsztatu, w Sztokholmie, zajmującego raptem 13 m² nigdy nie przypuszczał, że jego nazwisko na stałe zapisze się w historii techniki. Właściciel ów nazywał się Lars Magnus Ericsson, a niewielki warsztat zamienił się w ogromną firmę, która dziś zatrudnia ponad 110 tysięcy pracowników.
Początkowo Ericsson zajmował się naprawą telegrafów, ale już w 1880 roku zbudował swój pierwszy telefon. Rok później firma podpisywała już poważne kontrakty nie tylko w Szwecji, ale także w Norwegii i Rosji.
We wczesnych latach produkcji wszystkie telefony były wykonane z drewna, lub z metalu. Dopiero w 1930 roku właśnie firma Ericsson wypuściła na rynek pierwszy aparat z bakelitu, choć to tworzywo opatentowano już na początku XX wieku. Telefony bakelitowe królowały aż do lat 60.
Biurkowy aparat, będący w posiadaniu Narodowego Muzeum Techniki pochodzi z 1895 roku i został wyprodukowany w Sztokholmie. Jest to urządzenie z miejscową baterią (czyli typu MB) gdzie bateria zasilająca została umieszczona w obudowie aparatu. Wywołanie abonenta zazwyczaj odbywało się za pośrednictwem ręcznej centrali telefonicznej, z którą łączność uzyskiwano po kilkukrotnym obróceniu korbą. Stylizowane i bogato zdobione widełki były charakterystyczną cechą rozpoznawczą produktów firmy Ericsson. Niestety słuchawka i mikrofon z drewnianą rękojeścią nie są oryginalne. Zostały one zaadoptowana od polskiego telefonu ze znacznie późniejszego okresu.
Ciekawostki:
- Wspomniane wyżej określenie „aparat biurkowy” ma swoje uzasadnienie, bowiem w XIX wieku większość telefonów była przeznaczona do zawieszania na ścianie. Urządzenia posiadały słuchawkę z przewodem, którą przykładano do ucha. Mikrofon natomiast był na stałe przymocowany do ściany i posiadał jedynie regulację wysokości.
- Na początku XX wieku firma Ericsson zdominowała polski rynek telefoniczny. Na ulicy Zielnej 37 wybudowano nowoczesną centralę telefoniczną na 5200 numerów. Budynek, wówczas najwyższy w Warszawie, później zwany PAST-ą stoi do dziś, choć w czasie Powstania Warszawskiego uległ poważnemu zniszczeniu.
- Współczesne logo firmy Ericsson, przedstawiające stylizowaną literę „E” powstało dopiero w 1982 roku.