Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie
Święta już za pasem, a my – jak przystało na Narodowe Muzeum Techniki – zadajemy sobie istotne, nietuzinkowe pytania: Skąd wzięło się oświetlenie choinkowe? W jakich kolorach świeciły pierwsze choinkowe lampki? Co ma ze sobą wspólnego Thomas Edison i choinka? Odpowiedzi na te pytania można było uzyskać na warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury „Łazienkowska” oraz Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów.
Uczestniczące w warsztatach dzieci z klas trzecich i czwartych szkół podstawowych miały okazję poznać dawne sposoby oświetlania choinek, dowiedzieć się jak narodziła się tradycja przynoszenia zielonego drzewka do domów, co to jest snopek, pająk, podłaźniczka – i co mają one wspólnego ze świąteczną polską tradycją?
Jednak warsztaty, to przede wszystkim praktyka. Dlatego każdy uczestnik miał możliwość skonstruowania swojej własnej małej świątecznej lampki-choinki. Oczywiście elektrycznej! W jaki sposób? Potrzebna była do tego dioda zasilana baterią, mała deseczka pełniąca funkcję podstawki i wycięty z drewna kontur choinki.
Efekt był olśniewający! Powstał prawdziwy teatr cieni, las choinek których kontury – przy wykorzystaniu światła punktowego w ciemnym pomieszczeniu – mogły być wydłużane lub skracane. W ten sposób czarodziejska atmosfera świąt Bożego Narodzenia zagościła na dobre wśród wszystkich uczestników warsztatów.
***
Warsztaty choinkowe realizowane były przez Narodowe Muzeum Techniki przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury „Łazienkowska” w Warszawie w dniach 19, 21 i 22 grudnia 2017 r. a z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów w dniach 18-19 stycznia 2018 r.