GALERIA

Obiekt

Komputer domowy

Amiga 500

Wytwórca:  Commodore Business Machines, West Chester, Pensylwania, USA

Rok produkcji: 1988

Choć firma Commodore pokazała pierwszą Amigę w lipcu 1985 roku, to dopiero półtora roku później model „500” wywrócił do góry nogami światowy rynek komputerów, dyskredytując konkurencję. Jednostka centralna nadal była zintegrowana z klawiaturą, ale w przeciwieństwie do innych marek, jak choćby Atari 800 XL, Amiga posiadała wbudowaną stację dyskietek. Parametry tego napędu dzisiaj wywołują uśmiech, ale wtedy możliwość łatwego żonglowania danymi o rozmiarach 880 kB wydawała się być szczytem marzeń.

Właściciele „pięćsetek” dysponowali najlepszym systemem operacyjnym. Microsoft w tym czasie oferował MS-DOS i nakładki graficzne pod nazwą Windows 1.0, a Linux miał się pojawić dopiero za 4 lata. Amiga nie tylko imponowała doskonałą grafiką, ale także niespotykaną wcześniej w komputerach domowych fonią. 4 niezależne przetworniki cyfrowo-analogowe zapewniały stereofoniczny dźwięk w zakresie 8 oktaw.

Podstawowe dane:

Pamięć RAM – 512 kB

Procesor – 7,14 MHz

Oprogramowanie – dostarczone na dyskietce 3,5 cala

Tryb graficzny – 16 kolorów przy 640×512 pikseli, lub 32 kolory przy 320×256

z możliwością wyświetlania jednocześnie do 4096 kolorów w trybie HAM

Tryb tekstowy – 60×32 znaki.

CIEKAWOSTKI:

  • Początkowo na dyskietki mówiono „Floppy disk”, czyli korzystano z angielskiej nomenklatury. Polskie określenie zaproponował Jan Bielecki, informatyk z Warszawy. Z równym powodzeniem wprowadził nazwę „plik”, za to zupełnie nie przyjęło się określenie Bieleckiego „dwumlask”, zamiast którego dziś mówimy „dwuklik”.
  • W Polsce, w latach 1992-99 ukazywał się „Magazyn Amiga”, miesięcznik poświęcony wyłącznie tym komputerom.
  • Szybkość przepływu danych z dyskietki wynosiła 17 kB/sek. Dzisiaj przy takim wyniku przeciętny użytkownik uznałby, ze komputer się zawiesił, albo w ogóle popsuł.

Organizatorzy