GALERIA

Obiekt

Analizator Równań Różniczkowych

ARR

Wytwórca: Instytut Maszyn Matematycznych Polskiej Akademii Nauk

Rok/Lata produkcji: 1954

To nic innego, jak analogowy komputer sprzed 60 lat. Znacznie większy i znacznie cięższy od dzisiejszych laptopów. Komplet 6 szaf o wysokości 2 metrów ważył prawie dwie tony i zawierał w sobie ponad 400 lamp elektronowych, co oznaczało ogromny pobór energii.

Maszyna rozwiązywała skomplikowane zadania matematyczne do ośmiu równań różniczkowych zwyczajnych pierwszego rzędu.

Komputery analogowe królowały przez całe lata 60-te. Tym samym prezentowany tu analizator jest jedną z pierwszych maszyn tego typu.

Analizator został stworzony w niemal chałupniczych warunkach przez polskiego profesora – Leona Łukaszewicza. Ten 30-letni wówczas pionier informatyki, wspomagany przez kolegów ze studiów zbudował maszynę, jakiej nie mieli nawet stojący na najwyższym poziomie technologicznym Amerykanie. W USA korzystano z maszyny ENIAC, która ważyła 27 ton, potrzebowała aż 18 000 lamp i zajmowała powierzchnię 6-pokojowego mieszkania.

Parametry polskiego analizatora zmieniało się poprzez manipulowanie potencjometrami, a efekty jego pracy wyświetlane były na kilku ekranach. Ówczesna prasa pisała z entuzjazmem:

„proste pokręcenie gałkami zastępuje tygodnie żmudnych obliczeń wykonywanych przez liczny zespół rachmistrzów”.

CIEKAWOSTKI:

  • Analizator pobierał moc rzędu 30 KW. To mniej więcej tyle, co 600 dużych telewizorów LED, albo 800 laptopów jednocześnie.
  • Maszyna była używana w praktyce i pracowała przez kilka lat w jednym
    z instytutów.
  • Leon Łukaszewicz był też twórcą pierwszego w Polsce komputera cyfrowego o tajemniczej nazwie XYZ.
  • Zespół Łukaszewicza początkowo nie miał nawet lokalu do pracy. Później Instytut wynajął młodym entuzjastom 3-pokojowe mieszkanie przy ulicy Śniadeckich 8. Przez pewien czas mogli tam pracować i tam właśnie narodził się analizator.

Organizatorzy