GALERIA

Obiekt

Komputer domowy

Commodore 64

Wytwórca:  Commodore Business Machines, West Chester, Pensylwania, USA

Rok produkcji: 1986

W 1928 roku w Łodzi, w polsko-żydowskiej rodzinie urodził się Jacek Trzmiel.
W czasie wojny przebywał w łódzkim getcie, a potem w Oświęcimiu. Udało mu się przeżyć i w 1947 roku wyemigrował do USA. 8 lat później założył własną firmę. Chciał, by miała ona w nazwie wysoki stopień wojskowy, ale określenia „General” i „Admiral” były już zajęte. Wybrał „Commodore”. Tak powstało przedsiębiorstwo, które zbudowało najpopularniejszy komputer świata. Prawdopodobnie już żaden model nigdy nie pobije rekordu liczby sprzedanych egzemplarzy – 17 milionów.

„Commodore 64” powstał w tym samym okresie, co „ZX Spectrum”, ale jego dość wysoka cena początkowo znacznie ograniczyła popularność. Dopiero po pewnym czasie lepsza grafika i korzystniejsze parametry użytkowe spowodowały, że zostawił konkurencję za sobą. Dziś, z perspektywy czasu możemy uznać, że ten komputer stał się legendą. Wzbudza wzruszenie i przyśpiesza bicie serca pokolenia „40+”.

Podstawowe dane:

Pamięć RAM – 64 kB, procesor – 1 MHz

Język programowania – Commodore BASIC

Tryb graficzny – 160×200 pikseli,  (320 x 200 w trybie hi-res), 16 kolorów

Tryb tekstowy – 40 x 25 znaki. Każdy znak zajmował powierzchnię 8×8 pikseli.

CIEKAWOSTKI:

  • „Commodore 64” raczej nie miał opinii komputera edukacyjnego, ale jego producent wcale o to nie zabiegał. Powszechnie mówiono, że „C64 służyło głównie do grania, potem do grania, a na końcu do grania”.
  • Popularność komputera w Polsce zwiększył fakt, że do połowy lat 90 nikt nie interesował się prawami autorskimi i w ogóle nie ścigano piractwa. Gry komputerowe kopiowano domowym sposobem i sprzedawano na prowizorycznych straganach. Zazwyczaj były to łóżka polowe, rozstawione na ulicy. „Handlowcy” nie posiadali koncesji, nie płacili żadnego podatku i nie słyszeli o „prawach autorskich”.
  • Tego właśnie komputera w czasie koncertów używał popularny zespół „Kombi”. „Commodore 64” pełnił rolę sekwencera, czyli sterował urządzeniami MIDI, tworząc tło oraz rytm utworów muzycznych.
  • Jack Trzmiel (Jack Tramiel) opuścił firmę w 1984 roku. Commodore była u szczytu potęgi. 10 lat później zbankrutowała, do końca nie chcąc oddzielić komputera od klawiatury. Jej założyciel zmarł w 2012 roku.

Organizatorzy