Huta Żelaza w ChlewiskachW Noc Muzeów, 14.05.2022 r., zapraszamy do Oddziału Terenowego NMT w Chlewiskach w godzinach 15.00 – 23.00.
Na wydarzenia i wystawy związane z Nocą Muzeów wstęp jest bezpłatny.
 
Zapraszamy:
 

Od 01.10 2022 do 30.04.2023 Muzeum jest czynne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00. Ostatni goście są wpuszczani o godz. 15.00.

 
poniedziałek: nieczynne
wtorek – niedziela: 10.00 – 18.00
W okresie od 1 października do 30 kwietnia zwiedzanie w godz.: 09.00 – 16.00
 
 
Bilety:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych +1 dziecko) – 25 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + dzieci) – 30 zł
Wtorek: wstęp bezpłatny
 
 

Adres:
Zabytkowa Huta Żelaza
ul. Szkolna 34
26-510 Chlewiska


Cennik


Regulamin

Wszystkich zainteresowanych historią techniki i jej osiągnięciami – zapraszamy do  Zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach – Terenowego Oddziału Narodowego Muzeum Techniki. To piękny, dwu hektarowy kompleks użytkowo-wystawienniczy, w skład którego wchodzą zabytkowe budynki będące pozostałością po dawnej hucie żelaza, usytuowane na rozległych terenach zielonych. W architekturze budynków można odnaleźć elementy klasycystyczne, w których symetria i ład przestrzenny wzajemnie się przenikają. Osobliwością  obiektu są XIX-wieczne specjalne piece na węgiel drzewny, zwane „prażakami”. Na terenie kompleksu zachowały się trzy takie piece. Ich kształt nawiązuje do nałożonych na siebie dwóch cylindrów z kamienia i cegły. Opasane są wzmacniającymi konstrukcję taśmami stalowymi, ze stożkowymi dachami krytymi blachą i charakterystycznymi wąskimi i wysokimi kominami. Huta została wybudowana w latach 1890-1892 przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne. Z  przerwami działała do 1940 roku. Po II wojnie światowej obiekt ten został przekazany pod opiekę Muzeum Techniki w Warszawie. Obecnie stanowi Oddział Terenowy Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach możemy obejrzeć bogate kolekcje zabytkowych samochodów osobowych takich jak np. Syrenki, Warszawy, Polskie Fiaty 1500, w tym ostatni model sedan i kombi. Znajdują się tam również liczne auta prototypowe, takie jak: Wars, Syrena 110, Warszawa 210 czy Stratopolonez czyli Polonez z silnikiem Ferrari. Do obejrzenia jest w sumie ponad 40 aut. Znajdziemy tam również bogatą kolekcję jednośladów: ponad 40 motocykli i motorowerów produkcji polskiej i zagranicznej, np: Żak ,Komar, Osa WFM, SHL, Junak, NSU, Wespa, DKW. Oprócz eksponatów motoryzacyjnych możemy zobaczyć tu kolekcję maszyn do szycia jak np. Singer, Pfaff, Łucznik, Wifama, a także wystawę maszyn do obróbki metalu i drewna, między innymi: tokarki, strugarki, wiertarki i inne. Także maszyny do produkcji zbrojeniowej, na czele z przyrządem do prostowania luf karabinowych. Atrakcję stanowi również możliwość zwiedzenia dawnego warsztatu szewskiego.

Na terenie Zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak: zloty zabytkowych pojazdów, pikniki rodzinne, wycieczki i warsztaty szkolne, nagrania telewizyjne, plenery i rekonstrukcje historyczne. Bardzo popularnym wydarzeniem jest Święto Żelaza i Stali, które odbywa się corocznie w sierpniu, gromadząc szeroką publiczność.

 • Okrasa łamie przepisy w Chlewiskach – Hutnicza rewolucja w polskiej kuchni – program telewizyjny
 • Plener filmowy do materiału promocyjnego o regionie, Fundacja „We dworze” 
   
 • Święto Żelaza i Stali – Piknik rodzinny
 • Udział w plebiscycie na najciekawsze miejsce na Mazowszu #Top20Mazowsza
 • Beczkolandia – Ogólnopolski Zlot Mercedesów W123
 • Ogólnopolski zlot motocykli militarnych
 • Międzynarodowy Zlot skuterów
 • Zlot pojazdów tunningowych
 • Zlot Porsche Classic
 • Wycieczki i warsztaty szkolne
 • Młodzieżowy Rajd Pieszy – przystanek: Chlewiska

Więcej informacji o działalności NMT można uzyskać kontaktując się z nami mailowo na adres: kontakt@nmt.waw.pl

Organizatorzy