Twoja wystawa wirtualna w Narodowym Muzeum Techniki

Twoja wystawa wirtualna w Narodowym Muzeum Techniki

Twoja wystawa wirtualna w Narodowym Muzeum Techniki

FANTASTYCZNE ŚWIĘTA!
Ile fizyki w baśniach, ile baśni w fizyce?

W „Bajkach robotów” oraz w „Cyberiadzie”, Stanisław Lem buduje baśniowy świat. Odmienny od tradycyjnie bajkowej konwencji, bo przyobleczony w technikę. Lecz i ona, owa technika, nie jest nowoczesna. Raczej z początków rewolucji przemysłowej, bo tam rycerze-roboty z napędem parowym, komputery lampowe i księżniczki nakręcane zapełniają fantastyczne światy. Jedno się jednak niemal nie zmienia – fizyka. Lem dba o to, by powszechne prawa natury w jego bajkach w miarę wiernie naśladowały rzeczywistość.
Znajdź w jego literaturze takie fragmenty, zilustruj je zdjęciem, rysunkiem, albo krótkim opisem i przyślij do nas. Wspólnie stworzymy stronę baśniowej fizyki Lema by się przekonać, czy świat realny i świat fantazji literackiej bardzo się od siebie różnią.Wczorajsze wizje codziennej przyszłości.

Jeszcze nie mamy wehikułu czasu pozwalającego na wyprawy w przyszłość, ale od czego jest wyobraźnia i fantastyka? Bohater „Powrotu z gwiazd”, pilot Hal Bregg, powraca z wieloletniej kosmicznej ekspedycji naukowej na Ziemię. Od jego odlotu minęły dziesięciolecia, a postęp techniczny zmienił otoczenie, codzienność i obyczaje ludzkości. Hal na nowo uczy się ziemskiego życia, poznaje nowe technologie, stara się znaleźć swoje miejsce w jakże odmiennym od znanego mu świecie.
Co Lemowi udało się przewidzieć trafnie? Z jakich rozwiązań, podobnych do opisanych w „Powrocie z gwiazd”, korzystamy współcześnie? Przyślij zdjęcie takiej analogii – najlepiej ze swego najbliższego otoczenia. Dołącz kilka słów opisu i koniecznie nawiązujący cytat z książki. Razem wykreujemy fantazję Stanisława Lema z naszej codzienności.Lwowskimi śladami małego Stasia.

Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie, największym wówczas mieście Małopolski Wschodniej, będącej częścią II Rzeczypospolitej. Najpierw jako dziecko z rodzicami, a później w wieku gimnazjalnym już samodzielnie przemierzał lwowskie ulice. Ten okres beztroski i pogodny wspomina w autobiograficznej powieści „Wysoki zamek”. Razem stworzymy przewodnik lwowski i poprowadzimy wirtualną wycieczkę śladami małego Stasia.
Odszukaj dawne i współczesne opisy charakterystycznych miejsc oraz zdarzeń w książce. Zilustruj je zdjęciami, mapkami, rycinami lub multimediami znalezionymi w archiwach tradycyjnych, sieciowych, repozytoriach audiowizualnych. Przyślij je do nas opatrzone książkowym cytatem lub fragmentem tekstu. Dodaj też swój komentarz albo opis. Umieścimy je na naszej stronie, wspólnie odtwarzając dziecięcy świat Stanisława Lema.

WAŻNE:
Korzystając z materiałów dostępnych w internecie, koniecznie podaj ich źródło w postaci pełnego linku oraz, jeżeli taka informacja jest dostępna, typ licencji. Materiały tradycyjne, ich skany, zdjęcia, cytaty i inne wymagają podania źródła pochodzenia. Wszelkie przesłane do opublikowania na stronie www muzeum materiały przed ich udostępnieniem są sprawdzane merytorycznie. Ewentualne korekty wprowadzone po stronie muzeum są przekazywane do autoryzacji. Przesłanie autorskiej pracy oznacza jednocześnie zgodę publikacji internetowej na zasadach licencji otwartej. Adres do korespondencji to: kontakt@nmt.waw.pl.
Projekt „Twoja wystawa wirtualna w Narodowym Muzeum Techniki” jest przedsięwzięciem kulturalnym popularyzującym technikę i czytelnictwo. Nadesłanie pracy nie rodzi żadnych zobowiązań, w szczególności finansowych, oraz oznacza zgodę na publikację informacji w postaci imienia i nazwiska, pseudonimu lub innej, własnej nazwy identyfikacyjnej Autora, którą podpisana jest praca.

Organizatorzy