Wystawa pt. “Dużo Rzeczy” w kolekcji Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

Czy technika jest sztuką? Czy może odwrotnie, sztuka jest podstawą techniki? Pytanie to stanowiło ważną inspirację a zarazem motyw przewodni towarzyszący tworzeniu koncepcji całej wystawy.

Związek tych dwóch dziedzin – to duet idealny, choć zarazem nieoczywisty, a z całą pewnością, wymagający. Bez wątpienia zarówno sztuka jak i technika – to swoiste odkrywanie a nawet stwarzanie rzeczywistości, która wcześniej nie istniała. Jest w nich zawarte szaleństwo ciągłego tworzenia i wymyślania na nowo, kombinacji skojarzeń i realizacji pragnień. Musi być też miejsce na upór i determinację w działaniu. Jednak trzeba przyznać, że chwile, w których technika spotyka się ze sztuką – są najwspanialszym dowodem na to, że te dwa światy powinny współistnieć razem.

W Narodowym Muzeum Techniki zgromadzonych jest wiele obiektów ilustrujących twórcze osiągnięcia techniki i sztuki. To przedmioty z najwyższej półki, obrazujące kreatywny proces tworzenia i głęboką myśl techniczną. Wystawa “Dużo Rzeczy” to prezentacja 40 plakatów wybranych obiektów z kolekcji muzeum. Nie są to jednak zwykłe zdjęcia eksponatów. To barwne obrazy, przedstawiające różne przedmioty – osiągnięcia techniki – w niekonwencjonalny, czasem zabawny sposób. To gra skojarzeń i zabawa słowem, jak w przypadku kultowego motocykla Sokół 500 czy popularnej Osy. Wszak Kos – to nie tylko ptak, a Komar – nie tylko nielubiany insekt. Technika może być zabawna, kolorowa i ciekawa – zapraszamy na wystawę – aby się o tym przekonać.

Wystawę można było oglądać w Galerii Sztuki Teatru Rampa w dniach 30.05 – 18.06.2018 r.

Organizatorzy