Wystawa czasowa „Radiostacja Babice – Internet II RP”

Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej „Radiostacja Babice – Internet II RP” w piątek 10 listopada o godzinie 14:00.

 

Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, Pan Mirosław Zientarzewski ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy czasowej z okazji 100-lecia Radiostacji Babice.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek 10 listopada o godzinie 14:00 w siedzibie NMT, Plac Defilad 1 – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Wystawa powstała we współpracy z Urzędem Gminy Stare Babice, Domem Kultury Stare Babice, Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna w Babicach – internet II RP

Wystawa czasowa poświęcona jest unikalnemu w skali światowej przedwojennemu obiektowi radiokomunikacyjnemu, jakim była Centrala Radiotelegraficzna w Babicach. Oddana do użytku 17 listopada 1923 r., uroczyście uruchomiona przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego oraz Ministra Poczt i Telegrafów Jana Moszczyńskiego, wykorzystywała najnowocześniejsze osiągnięcia światowej techniki radiowej. Była jednym z dziewięciu bliźniaczych obiektów radiotelegraficznych, pracujących w systemie Alexandersona. Jako pierwsza na świecie zapewniała międzykontynentalną łączność radiową, współpracując z podobnymi stacjami w Stanach Zjednoczonych, w Szwecji i Anglii.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w okresie od 10 listopada 2023 r. do 29 marca 2024 r.

 

 

Powrót