Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach
Oddział Terenowy Narodowego Muzeum Techniki
Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach to dwu hektarowy kompleks użytkowo-wystawienniczy, położony w województwie mazowieckim, w powiecie szydłowieckim, oddalona około 40 km od centrum Radomia i około 130 km z centrum Warszawy.
Zapraszamy do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00.

Ekspozycje stałe
- Samochody XX wieku – ekspozycja prezentująca bogatą kolekcję zabytkowych samochodów osobowych takich jak np. Syrenki, Warszawy, Polskie Fiaty 1500, w tym ostatni model sedan i kombi. Znajdują się tam również liczne auta prototypowe, takie jak: Wars, Syrena 110, Warszawa 210 czy Stratopolonez czyli Polonez z silnikiem Ferrari. Do obejrzenia jest w sumie ponad 50 aut. Ekspozycja podzielona została na dwie sale wystawowe.
- Motocykle XX wieku – wystawa przedstawiająca kolekcję jednośladów: ponad 40 motocykli i motorowerów produkcji polskiej i zagranicznej, np: Żak ,Komar, Osa WFM, SHL, Junak, NSU, Wespa, DKW.
- Maszyny do obróbki skrawaniem metalu i drewna – ekspozycja prezentująca maszyny do obróbki metalu i drewna, między innymi: tokarki, strugarki, wiertarki i inne. Także maszyny do produkcji zbrojeniowej, na czele z przyrządem do prostowania luf karabinowych.
- Maszyny do szycia – wystawa prezentująca kolekcję maszyn do szycia jak np. Singer, Pfaff, Łucznik, Wifama. Atrakcję tej ekspozycji stanowi również możliwość zwiedzenia dawnego warsztatu szewskiego.
W obrębie ekspozycji zewnętrznej udostępniono silniki stacjonarne pozyskane od Polskiego Holdingu Obronnego, wchodzące w skład tzw. Kolekcji Ursusa
Miejsce i historia
W skład Zabytkowej Huty Żelaza, oddziału Narodowego Muzeum Techniki, wchodzą zabytkowe budynki będące pozostałością po dawnej Hucie Żelaza, usytuowane na rozległych terenach zielonych. W architekturze budynków można odnaleźć elementy klasycystyczne, w których symetria i ład przestrzenny wzajemnie się przenikają. Osobliwością obiektu są XIX-wieczne piece na węgiel drzewny, zwane „prażakami”. Na terenie kompleksu zachowały się trzy takie piece, które w ostatnich latach przeszły rewitalizację konserwatorską. Ich kształt nawiązuje do nałożonych na siebie dwóch cylindrów z kamienia i cegły. Opasane są taśmami stalowymi, wzmacniającymi konstrukcję, ze stożkowymi dachami krytymi blachą i charakterystycznymi wąskimi i wysokimi kominami.
Huta Żelaza została wybudowana w latach 1890-1892 przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne. Z przerwami, prężnie działała do 1940 roku. Po II wojnie światowej obiekt został przekazany pod opiekę Muzeum Techniki w Warszawie. Obecnie stanowi Oddział Terenowy Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Na terenie Zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak: zloty zabytkowych pojazdów, pikniki rodzinne, wycieczki i warsztaty szkolne, nagrania telewizyjne, plenery i rekonstrukcje historyczne. Bardzo popularnym wydarzeniem jest Święto Żelaza i Stali, które odbywa się corocznie w sierpniu, gromadząc szeroką publiczność.
Wtorek – wstęp do Zabytkowej Huty Żelaza jest bezpłatny!