Edukacja

Edukacja

Warsztaty dla dzieci pt. Świecidełka Zwierciadełka

Co to jest preforma, czyli jak ze szklanej rurki zrobić bombkę? Kto ją wymyślił i skąd pochodzi? Kiedy bombka staje się lusterkiem wypukłym i dlaczego? A przede wszystkim – jak w warunkach domowych, za pomocą dwóch złączonych lusterek, zrobić własną śnieżynkę? Takie techniczne podejście do tematu bombek mogą mieć wyłącznie pracownicy Narodowe Muzeum Techniki w myśl zasady: nic co techniczne nie jest nam obce

Warsztaty dla dzieci pt. Świecidełka Zwierciadełka realizowane były od 17-21 grudnia 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. W. Broniewskiego, wzięło w nich udział blisko 200 dzieci w wieku szkolnym.

Warsztaty edukacyjne „Biało-czerwony kalejdoskop”

100 lat Polsko! 11 listopada 2018 roku – taki dzień zdarza się tylko raz na 100 lat!
W ramach świętowania obchodów związanych z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości – Narodowe Muzeum Techniki przy współpracy z Kancelarią Premiera Rady Ministrów oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii zorganizowało Piknik Niepodległościowy w Ogrodach KPRM. W naszym namiocie można było obejrzeć wspaniałe eksponaty, stanowiące dowód na to, że polska myśl techniczna w dwudziestoleciu międzywojennym była na wysokim poziomie. Wśród nich były: motocykl SHL konstrukcji Rafała Ekielskiego,  silnik odrzutowy Jana Oderfelda, detefon (radio kryształkowe) skonstruowany przez Wilhelma Rotkiewicza oraz odbiornik radiowy projektu Stefana Manczarskiego. Gwoździem programu były jednak warsztaty „Biało-czerwony kalejdoskop”, na których dzieci robiły kalejdoskopy w barwach narodowych. W warsztatach wzięło udział ponad 350 dzieci, namiot odwiedziło ponad 1200 osób.

Piknik Naukowy

Piknik Naukowy, to gwarancja dobrej zabawy połączonej z nauką! Tak było również
w tym roku w namiocie Narodowego Muzeum Techniki. Program obfitował
w różnorodne atrakcje: m.in.: budowa prostego pojazdu kołowego, udział w wyścigu równoległym na torze 4-metrowej długości, quiz muzealno-techniczny pt. “Najszybszy eksponat”, warsztaty Z-MOBILIZUJ SIĘ, oraz popularno-edukacyjne opowiastki o konstrukcjach i cechach silników spalinowych, czyli Gawędy Wysokoprężne.

Warsztaty lotnicze w przedszkolu

Od przedszkola do …? Z przedszkola wszak całkiem już blisko… na lotnisko. Ekipa pracowników z Narodowego Muzeum Techniki uczestniczyła w pikniku przedszkolnym prowadząc tam działania edukacyjne w temacie lotnictwa. Mali adepci lotnictwa z ciekawością obejrzeli drewniane śmigło przedwojennego samolotu sportowego, budowali i puszczali w ruch proste konstrukcje latające!

Warsztaty „Malowanie światłem”

Chyba każde dziecko lubi malować:) Ale czy kiedykolwiek miało okazję malować… światłem??? Taka sposobność była w Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Techniki  – i to nie tylko dla dzieci:) Malowanie światłem to kreatywna technika fotograficzna, która bazuje na długich czasach naświetlania i wykorzystaniu punktowych, ruchomych źródeł światła, np. latarki, LED, ekranu, żarówki. Przy rysowaniu światłem kluczową rolę odgrywa dynamika ruchu, jego czas i kierunek.
Podczas warsztatów można było posłuchać o zasadach posługiwania się światłem podczas malowania, poznać różne rodzaje latarek oraz efekty, jakie można uzyskać przy ich wykorzystaniu: np. jak rysuje się linią a jak plamą światła, jak szerokim i wąskim jego strumieniem? W trakcie warsztatów obraz z aparatu przekazywany był na żywo na ekran multimedialny. W ten sposób widzowie mogli przyglądać się efektom swoich prac.

Warsztaty – Pokaz dawnej fotografii portretowej

To była wyjątkowa atrakcja nie tylko dla fanów fotografii! Bohaterami wieczoru byli: zabytkowy aparat_wielkoformatowy firmy Hoh, piękna modelka w stroju z epoki i artyści-fotograficy z Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych, którzy poprowadzili pokaz analogowej fotografii portretowej. Pokaz odbył się przy użyciu zabytkowej kamery ULF ( Ultra Large Format) firmy Hoh & Hahne obiektywem typu Petzval na papierze wprost pozytywowym. Uzyskaliśmy fotografie bez pośrednictwa negatywu, wykorzystując dawne techniki fotograficzne. Wszystkim udzielił się klimat i czar epoki.

Organizatorzy