Samolot WZ-XII Kogutek II

11 grudnia odbyło się spotkanie ws. projektu odbudowy samolotu Kogutek II, opracowanego i zbudowanego przez polskiego inżyniera Władysława Zalewskiego. 

11 grudnia w sali konferencyjno-kinowej Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie odbyło się spotkanie inauguracyjne dotyczące wypracowania formuły działań dotyczących samolotu słabosilnikowego WZ-XII Kogutek II, opracowanego i zbudowanego przez wybitnego polskiego inżyniera Władysława Zalewskiego.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie posiada w zbiorach szczątki samolotu Kogutek II oraz zespół dokumentów z działalności technicznej inż. Władysława Zalewskiego. Spotkanie miało charakter otwarty i miało na celu zapoznanie się z ocalałymi fragmentami samolotu, dokumentacją, zdjęciami itp. Była to okazja do dyskusji w jakim kierunku powinna pójść ewentualna odbudowa. Z uwagi na fakt, że jest to konstrukcja jednostkowa, a ilość zachowanych samolotów polskiej konstrukcji okresu międzywojennego znikoma, Muzeum planuje odbudowę tego płatowca. NMT stara się skupić wokół tego projektu jak najszersze grono ekspertów i pasjonatów.  Na spotkanie w celu omówienia współpracy, zostali zaproszenie przedstawiciele m.in. Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Dyrektorzy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Powrót