Noc Muzeów w NMT

Już 18 maja 2024r. zapraszamy do Narodowego Muzeum Techniki na Noc Muzeów!

Zapraszamy do NMT na NOC MUZEÓW – 18 maja 2024 r.

Narodowe Muzeum Techniki zaprasza na Noc Muzeów 2024 do siedziby głównej przy pl. Defilad 1, w budynku Pałacu Kultury i Nauki. Dla wszystkich nocnych sympatyków technicznych historii, przygotowaliśmy bogaty wybór muzealnych atrakcji:

 • 5 tematycznych wystaw stałych (w tym najnowsza ekspozycja poświęcona astronomii i eksploracji kosmosu);
 • nocne kino dokumentalne – seanse o technice z przymrużeniem oka;
 • prezentacja teleskopów i obserwacja Słońca i Księżyca z specjalistami z PTMA Warszawa;
 • pokazy renowacji blacharki pojazdów mechanicznych oraz tajniki prawnych aspektów rejestracji pojazdów zabytkowych;
 • atrakcje przygotowane przez Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN oraz Szkołę doktorską GeoPlanet, m.in: możliwość zobaczenia prawdziwych meteorytów, kul plazmowych i Tellurium.
Ponadto Kuratorzy wystaw i muzealni Edukatorzy opowiedzą, m.in. o dawnych projektorach kinowych, konstrukcji rowerów oraz o sztuce budowy motocykli. Te i inne niespodzianki czekają!

UWAGA! W sobotę, 18.05.2024 r.  Muzeum jest czynne od godziny 16.00 do godziny 23.00. W niedzielę po Nocy Muzeów, 19.05.2024 r., NMT jest czynne od godziny 14.00 do 18.00; ostatni zwiedzający są wpuszczani o godzinie 17.15.

Szczegóły dodatkowych aktywności podczas Nocy Muzeów w NMT poniżej:

 • RENOWACYJNA NOC MUZEÓW

Zapraszamy na unikalne spotkanie podczas Nocy Muzeów 2024 w Narodowym Muzeum Techniki. Swoją autorską ekspozycję zaprezentują specjaliści, zajmujący się profesjonalnie odbudową pojazdów zabytkowych. To unikalna możliwość, móc zobaczyć królującą w encyklopediach i leksykonach wzornictwa polską Osę, niemieckie Porsche czy przedwojennego Opla w trakcie procesu naprawy tych pojazdów, demonstrowanego na żywo. Będzie można poznać tajniki formierskiego młotkowania, gięcia blachy i pasowania poszczególnych elementów. Zaprezentujemy czynności rzemieślnicze, których nie sposób zastąpić zautomatyzowaną technologią, należące do grupy znikających zawodów. Jednak sam wysiłek włożony w doprowadzenie pojazdu do stanu fabrycznego nie oznacza końca zmagań. Wymagane jest zrozumienie przepisów prawnych przypisanych pojazdom: historycznym, zabytkowym, unikatowym i kolekcjonerskim. Obecny na ekspozycji prawnik motoryzacyjny w przystępny sposób wyjaśni zawiłe paragrafy, w tym przepisy dotyczące wyłączenia pojazdów zabytkowych i historycznych z zakazu wjazdu do „zielonej strefy”. Na pokazy w godzinach 18.00 – 23.00, przed wejściem do Muzeum zaprasza Jacek Baliński z Zespołem.

 • POKAZY TELESKOPÓW I OGLĄDANIE NIEBA Z PTMA WARSZAWA

Pokaz Słońca i Księżyca przez teleskopy przygotowali specjaliści z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Oddział Warszawa. Przygotowali szereg atrakcji: możliwość zobaczenia protuberancji i rozbłysków słonecznych – Słońce w linii wodoru, obserwacja plam słonecznych – Słońce w paśmie widzialnym, obserwacja kraterów, mórz oraz gór na Księżycu, pokaz koloru najjaśniejszych gwiazd. Specjaliści postarają się pokazać również najmniejsze i największe obiekty oddalone o miliony lat świetlnych!

 • KOSMICZNE ATRAKCJE PRZYGOTOWANE PRZEZ CENTRUM ASTRONOMICZNE IM. M. KOPERNIKA I GEO PLANET

Podczas Nocy Muzeów, szkoła doktorska GeoPlanet przygotowała dla zwiedzających konkurs dotyczący wystawy „Wszystkie teleskopy świata – historia badań kosmosu. Polski wkład w badanie i podbój kosmosu”, w ramach którego można wygrać kubek/długopis lub naklejkę młodego astronauty.

 • Możliwość zobaczenia prawdziwych meteorytów;
 • Fascynujące kule plazmowe z objaśnieniem ich działania;
 • Tellurium – model Ziemi i Słońca z wyjaśnieniem zjawisk astronomicznych;
 • Atrakcje dla najmłodszych zwiedzających (łączenie konstelacji gwiezdnych, zagadki z zaangażowaniem w wystawę).

 

Powrót