Wystawa NMT w Bratysławie
„Polskie wynalazki, które zmieniły świat” – wystawa planszowa Narodowego Muzeum Techniki jest już dostępna w Bratysławie!
Ekspozycje można oglądać w oknach Galerii Nieformalnej Instytutu Polskiego w Bratysławie (Poľský inštitút v Bratislave) przy ulicy Klobučnickiej. Wystawa dostępna jest do końca października.
Polakom nie brakuje innowacyjności. Wśród milionów światowych wynalazków jedne z najpopularniejszych opracowali Polacy, szczególnie ci żyjący na przełomie XIX/XX wieku, przeważnie na emigracji. Ze względu na zawirowania dziejowe: okres rozbiorów, gdy Polski nie było na mapie świata, pierwszą a potem drugą wojnę światową, nie mogli tworzyć w domu. Jednak zdopingowani potrzebą chwili i okolicznościami historycznymi opracowywali urządzenia czy metody naukowo-technologiczne, bez których współczesny świat nie może się dziś obejść. Przedstawiamy w wielkim skrócie dokonania Polaków, którzy pomysłami wyprzedzili swoją epokę. Na wystawie prezentujemy wynalazki takie jak ręczna kamera filmowa Kazimierza Prószyńskiego, lampę naftową Ignacego Łukasiewicza, magnetofon Nagrę projektu Stefana Kudelskiego, wykrywacz min Józefa Kosackiego, krótkofalówkę skonstruowaną przez Henryka Magnuskiego i wiele innych niezwykłych przedmiotów, które zmieniły bieg rzeczywistości.
Projekt powstał we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.