Nowe wystawy w NMT

Już od 20 stycznia dostępne będą dwie nowe wystawy stałe!

Już niebawem w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie dostępne będą dwie nowe ekspozycje pt. Przyroda największym wynalazcą oraz Media naszych czasów – historia radia i telewizji.

Pierwsza z wystaw pt. PRZYRODA NAJWIĘKSZYM WYNALAZCĄ jest opowieścią o przenikaniu się natury z nauką i techniką. Ekspozycja pokazuje (na wybranych przykładach) jak w ramach ewolucji zostało zaprojektowane, dostosowane i w końcu jak ewaluowało – życie na Ziemi, dając jednocześnie gotowe rozwiązania do zastosowania przez człowieka, który sam jest owocem ewolucji. Są to rozwiązania od razu widoczne dla każdego i takie, które są bardzo dobrze ukryte. Te drugie są przedmiotem intensywnych badań, a ich tajemnica jest odkrywana dzięki wymyślonym przez człowieka technologiom. Nawet te widoczne są przedmiotem badań naukowych. Jedno jest pewne badamy i opisujemy naturę, która rozwiązała problemy, których człowiek nie jest w stanie ani zrozumieć, ani naśladować, ani przede wszystkim zobaczyć.

Przekraczając zaś próg wystawy MEDIA NASZYCH CZASÓW – HISTORIA RADIA I TELEWIZJI, odbywamy podróż w przeszłość. Niemal dosłownie, bo ujrzymy wnętrza handlowe i mieszkalne z lat 30., 50., 70., 90. XX wieku. Jakie nowości techniczne zapełniały półki sklepowe? Jakie miejsce w domach zajmowało radio i telewizja? Zobaczymy, jak na przestrzeni niemal stulecia zmieniało się wzornictwo użytkowe w radio- i teletechnice. Poznamy legendarne nadajniki radia „Solidarność” oraz ich rolę w podtrzymaniu ducha sprzeciwu społecznego w latach 1981 – 1989, który zrodził prawdziwie demokratyczną Polskę współczesną. James Clerk Maxwell, Heinrich Hertz, Nikola Tesla – to oni położyli teoretyczny i doświadczalny fundament pod radiofonię i telewizję. Druga połowa XIX wieku obfitowała w odkrycia oraz zrodziła wynalazki o skali oddziaływania bezprecedensowej w historii ludzkości. Umiejętność komunikowania się za pomocą fal radiowych błyskawicznie, na ogromne odległości, nie miała sobie równych. Ludzkość poznała nowy sposób realizacji najważniejszej z potrzeb społecznych – wymianę myśli, wrażeń, emocji. Radio i telewizja wywiera głęboki wpływ na naszą kulturę i cywilizację. Tak było w przeszłości i nic nie wskazuje na to, by przyszłość miała odsunąć je w cień. Nadal chcemy słyszeć i być słyszalni. Nadal chcemy obserwować i być dostrzegani. To się nie zmieni – choć wszystko inne z pewnością tak.

 

Wystawy zostały sfinansowane z środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach umowy o dotację nr 2/NMT/DCI/2024 (zadanie pn. Budowa dwóch wystaw stałych pod roboczymi tytułami: „Media naszego świata – historia radia i telewizji” oraz „Przyroda największym wynalazcą”) w wysokości 2.360.080,00 zł.

Powrót