Ursus

Wystawy czasowe

Mamy wielką przyjemność poinformować, że pod koniec 2021 roku, zbiory Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie wzbogaciły się unikatową kolekcję eksponatów stanowiących wyposażenie tzw. „Muzeum Zakładowego” Ursus Sp. z o.o.

NMT otrzymało zbiór w formie darowizny od Polskiego Holdingu Obronnego, który był dotychczasowym właścicielem kolekcji. Przekazanie eksponatów i dokumentów było możliwe dzięki poparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych , a także wielu osób obdarzonych wrażliwością techniczną i zaangażowaniem w ochronę polskiego dziedzictwa przemysłowego. Szczególne podziękowania należą się Panu Dr. Wojciechowi Arndtowi – Prezesowi PHO, Pani Małgorzacie Gosiewskiej – Wicemarszałek Sejmu RP oraz Radzie Nadzorczej Holdingu.

Ofiarowana Muzeum kolekcja jest przekrojowym zbiorem ukazującym historię wytwórczości zakładów związanych z marką Ursus, której ważną cześć produkcji, szczególnie powojennej, stanowił sprzęt rolniczy. Najstarszym wśród dziewięciu otrzymanych w darze ciągników jest „Ursus” model 1921/1922, wytwarzany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Uruchomienie produkcji „ciągówek” rozpoczęło historię rozwoju traktorów w Polsce. Produkcję okresu powojennego otwiera Ursus C-45, który rozpoczął masową mechanizację rolnictwa w Polsce. Warto także wymienić prototypowy ciągnik Ursus 4512 przystosowany do zasilania gazem. Dużą grupę stanowią silniki i ich przekroje. Na zbiór składają się ponadto odznaczenia, puchary, dyplomy, a także dokumenty związane z historią zakładu oraz fotografie. Do najstarszych eksponatów należy kolekcja silników stacjonarnych, wśród nich jest czterocylindrowy silnik Ursus z prądnicą zbudowaną w Polskich Zakładach Elektrycznych Brown Boveri w Żychlinie. Wśród przekazanych obiektów znalazł się jeden niezwykle cenny motocykl – CWS M111 Sokół 1000.
NMT prowadzi obecnie dalsze działania mające na celu pozyskanie i objęcie ochroną dokumentacji technicznej oraz przedmiotów związanych z historią zakładu. Wszystkim osobom zaangażowanym w powyższe działania jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania!

UWAGA! Kolekcja „Muzeum Zakładowego” URSUS nie jest w tym momencie dostępna dla zwiedzających! Za utrudnienia przepraszamy. 

Zaplanuj wizytę

Zobacz również: