Polska Myśl Technologiczna – wielki skok gospodarczy II RP
Wystawy stałe
Najsilniejsza w Europie radiowa stacja nadawcza w Raszynie, Państwowe Zakłady Inżynierii, Powstanie i rozwój Centralnego Okręgu Przemysłowego, Stworzenie silnej transatlantyckiej floty pasażerskiej i licznych okrętów Marynarki Wojennej, Bombowiec PZL.37 Łoś i rozwój cywilnego lotnictwa sportowego – to tylko niektóre ze sztandarowych osiągnięć II RP.
Jak to możliwe, że po 123 latach niewoli, w tak krótkim czasie, młode państwo polskie osiągnęło tak znaczące sukcesy, a polscy inżynierowie i konstruktorzy dołączyli do europejskiej czołówki? Gdzie tkwił fenomen gospodarczy rozwoju II RP – kraju, który po zaborach odzyskał ziemie stanowiące trzy odrębne organizmy ze skrajnie różną infrastrukturą, przepisami i odmiennym poziomem życia ludności? Dziś często mówimy o tym, jak odzyskaliśmy niepodległość, wskazując na aspekt historyczno-polityczny. Pytaniem równie ważnym w tym przypadku jest kwestia: – Jak odzyskaliśmy technikę? Na wystawie „Polska myśl technologiczna – wielki skok gospodarczy II RP” – odpowiadamy na to pytanie, przybliżając niezwykłe historie, które są dowodem na to, że nieosiągalne stało się możliwe.
Na wystawie zaprezentowanych zostało blisko 30. eksponatów, stanowiących niepodważalne dowody na to, że polska myśl techniczna w okresie międzywojnia była na wysokim poziomie. Wśród nich znalazły się między innymi: Enigma, której rozszyfrowanie przez trzech polskich matematyków było dokonaniem wpływającym na losy całej Europy; Polski Fiat 508, motocykle Sokół 600 i SHL 98 oraz silnik CWS M111 – jako flagowe produkty Państwowych Zakładów Inżynieryjnych. Pokazane zostały również rowery turystyczny i wojskowy marki Łucznik produkcji przedwojennej Fabryki Broni w Radomiu oraz polskie radioodbiorniki Elektrit, bowiem radiofonia to bez wątpienia ta gałąź przemysłu, w której odnieśliśmy największe sukcesy. Do tego artykuły pierwszej potrzeby, sprzęt biurowy, sprzęt gospodarstwa domowego – polskie produkty, których – jako nowopowstałe państwo polskie – nie musieliśmy importować.
Prezentowana wystawa pozwaliła zapoznać się nie tylko ze sztandarowymi osiągnięciami II RP, ale także prześledzić wybrane zagadnienia z pozostałych sektorów kultury technicznej, prezentując dorobek naukowy, konstrukcyjny, technologiczny i przemysłowy dwudziestolecia międzywojennego. Szczególny nacisk położono w niej na pionierskie branże szybko rozwijające się w latach 20. i 30. oraz polskie produkty będące na międzynarodowym poziomie zarówno pod względem konstrukcyjnym, jakościowym i stylistycznym. W części dotyczącej przemysłu szczególnie podkreślony został dorobek renomowanych firm, zarówno państwowych, jak i prywatnych, takich jak: PZInż, Elektrit, Łucznik, Stomil, Brabork.
Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego i Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie.
Zaplanuj wizytę