Projekt Ocalić od zapomnienia

Cykl filmowy „Ocalić od zapomnienia” przybliża wybrany zasób zagadnień związanych z historią techniki polskiej. Muzeum na swych stronach internetowych udostępnia dwanaście pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Są poświęcone ważnym zagadnieniom polskiej motoryzacji, techniki obliczeniowej, włókiennictwa i wielu innym dziedzinom. Projekt zainicjowano dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 roku. Zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem!

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zrealizowało dokumentalny cykl filmowy pt. „Ocalić od zapomnienia – archiwum audiowizualne ludzi i obiektów techniki w Polsce”. Projekt został wykonany dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Składa się na niego 14 produkcji filmowych, do obejrzenia których gorąco Państwa zachęcamy. Historia techniki jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko uważnie rozejrzeć się wokół. Zapisana w obiektach, wydarzeniach i wspomnieniach które przybliża nasz cykl filmowy, opowiada o wcale nie tak odległej przeszłości – wartej przechowania dla przyszłych pokoleń.

Warszawskie autobusy cz.1

Rozmowa Włodzimierzem Winkiem – znawcą i jednym z ostatnich świadków rozwoju transportu autobusowego w powojennej Warszawie.

Warszawskie autobusy cz.2

Rozmowa Włodzimierzem Winkiem – znawcą i jednym z ostatnich świadków rozwoju transportu autobusowego w powojennej Warszawie.

Ostatni z Nikiszowca

Jedyne zachowane osiedle mieszkaniowe z duszą „prawdziwego Dolnego Śląska”. Niewielu zostało takich, którzy pamiętają Nikiszowiec z połowy XX wieku.

Robert Mucha

Wywiad z doskonałym kierowcą, Robertem Muchą, jedynym Polakiem, który wygrał Rajd Monte Carlo w klasie do 1600 cm, członkiem załogi, […]

Skarżyska zbrojeniówka

Rozmowa z Władysławem Zalewskim. Pracował on w “skarżyskiej zbrojeniówce”, a dziś dzieli się z nami wspomnieniami sprzed prawie 70 lat.